ליצירת קשר וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

מה זה RSU – מניות חסומות

RSU - מניות חסומות
תוכן עניינים

אם אתה שוקלים לתת לעובדים שלכם תגמול הוני, ייתכן ששמעתם על מניות חסומות ועל RSU. השאלה המתבקשת היא אם אתם מבינים מהן מניות חסומות, ומה החשיבות שלהן.

מניות חסומות הן סוג של תגמול הוני שמעסיק נותן לעובדיו כאות להערכה על עבודתם ועל מסירותם וכדי לתמרץ אותם.

העובדים נהנים מהתשואות של המניות החסומות, אך משום שהן חסומות הם אינם יכולים למכור אותן או להעביר אותן לבעלים אחרים, אלא אם כן הם עומדים בתנאים מוגדרים שהוסכם עליהם מראש.

 

מניות חסומות הן שיטת תגמול מצוינת שמשתלמת למעסיקים ולעובדים כאחד. אנחנו במשרד רואי חשבון ביטס נשאלים רבות על תגמולי הון לעובדים וחושבים שכדאי לתת עליהם את הדעת. ולכן קיבצנו כאן את כל המידע על מניות חסומות, על תגמול הוני לעובדים ועל היבטי המיסוי שלהם.

 

RSU מה זה?

מניות חסומות הן תגמול הוני שמעסיק יכול לתת לעובדיו. מדובר באופציות למניות או ביחידות של מניות מוגבלות (RSU) שהמעסיק מחזיק בהן אך חסם אותן למסחר בשוק ההון. המעביד נותן אותן לעובדים כתגמול על עבודה קשה, על עמידה בדרישות, על השלמת יעדים, על ותק או על קריטריונים אחרים שהוא קבע. העובדים אינם יכולים למכור את המניות הללו כל עוד הן חסומות, אך הם בהחלט יכולים ליהנות מהתשואות שהן מניבות.

לאחר שהעובד עומד בקריטריונים שהמעביד הגדיר, המניות משוחררות, והעובד יכול למכור אותן או להשתמש בהן כרצונו. מניות חסומות הן מענק או פרס שהעובדים מקבלים מהמעביד בתמורה לעבודתם.

מעביד שמציע מניות חסומות לעובדיו, למעשה מאפשר להם להחזיק נתח מהחברה שבה הם עובדים. סוג כזה של תגמול הוני יכול להועיל מאוד הן למעסיקים והן לעובדים כיוון שהוא נותן לעובדים הזדמנות להשתתף בהצלחת החברה, והמעסיקים נהנים מהנאמנות של העובדים וממסירותם ההולכת וגוברת לחברה ולעתידה.

חשוב לדעת שמניות חסומות הן גם תמריץ מס למעסיקים ולעובדים כיוון שהן כפופות למיסוי יותר מאופציות רגילות. ולכן חשוב להתייעץ עם רואה חשבון לפני שמעבירים מניות חסומות לעובדים כדי לוודא שאין עבירה על חוקי המיסים הפדרליים ועל תקנות המס המקומיות.

 

מניות חסומות - RSU

 

מה ההבדל בין תגמול מניות חסומות מסוג RSU ו-RS?

תגמול הוני מסוג RS (RESTRICTED STOCK) ותגמול הוני מסוג RSU (RESTRICETED STOCK UNITS) הם שני סוגים של תגמולים לעובדים – שניהם מאפשרים לעובדים לקבל מניות בחברה שבה הם עובדים. עם זאת, ישנם כמה הבדלים בין שני סוגי התגמולים, וחשוב להבין אותם.

תגמול מסוג RS נותן לעובד מספר נקוב של מניות בחברה. המניות הללו מוגבלות, והעובד אינו יכול למכור אותן או להעבירן עד שיעמוד בתנאים שהמעסיק קבע.

תגמול RSU נותן לעובד מספר נקוב של יחידות המייצגות מניות אך אינן מניות בפועל. היחידות הללו אינן מקנות לעובדים נתח בחברה אלא מעידות על הפוטנציאל שלהם לקבל מניות לרשותם בעתיד. מספר המניות שהעובדים מקבלים בפועל נקבע לפי שוויין בזמן שבו הם מקבלים אותן.

בניגוד ל־RS, ה־RSU אינו מוגבל ואינו קובע אם העובד יכול למכור את המניות העתידיות שלו או להעביר אותן.

גם ה־RS וגם ה־RSU נתונים למיסוי. עובדים שמקבלים RS, מחויבים במס לאחר קבלת המניות. ואילו עובדים שמקבלים RSU, מחויבים במס רק לאחר הבשלת המניות, כלומר כשהם מקבלים אותן בפועל.

חשוב להבין מה ההבדלים בין תגמולי ההון השונים לפני שמחליטים איזה תגמול לתת לעובדים. רצוי להתייעץ עם רואה חשבון בסוגיה זו כיוון שרק רואה חשבון מוסמך לתת הכוונה וייעוץ בנושא מניות חסומות ולסייע למעסיקים ולעובדים – כל אחד לפי נסיבותיו.

 

מהם היבטי המיסוי של תגמול הוני בארצות הברית?

היבטי המיסוי של תגמול הוני מסוג RS ומסוג RSU STOCK יכולים להיות מורכבים, וחשוב להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך בין שאתם נותנים תגמול הוני ובין שאתם מקבלים תגמול הוני.

בעיקרון מניות RS ממוסות כהכנסה רגילה בזמן מימושן. המיסים נגבים על ההפרש בין שווי השוק של המניה ובין הרווחים שמתקבלים ממימושה בין שהמניה נמכרת מיד ובין שהיא נשארת בחזקת הבעלים שלה.

לעומת זאת מניות מסוג RSUs מחויבים במס רק לאחר הבשלתן, ושיעור המס המוטל עליהן נקבע לפי שווי השוק ההוגן של המניה בזמן הבשלתה. חשוב לציין שכל הרווחים המתקבלים ממניות RSUs לאחר הבשלתן כפופים למס רווחי הון. גם תשואות ודיבידנדים ממניות מסוג RSUs עשויים להיחשב הכנסה חייבת במס.

בהתחשב בכל היבטי המס של מניות חסומות מכל הסוגים מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך בין שאתם מחזיקים ב־RS ובין שאתם מחזיקים ב־RSU. כך תוודאו שאתם עומדים בחבויות המס שלכם ותוכלו לזהות הזדמנות להפחית את נטל המס וליהנות מתמריצים כמו ניכויי מס, החזרי מס והטבות מס.

 

מניות חסומות

 

למה כדאי להתייעץ עם רואה חשבון לגבי מניות חסומות?

אם אתם בוחנים אפשרות לתגמול הוני לעובדים ומתלבטים בנוגע למניות חסומות למיניהן, כדאי שתתייעצו עם צוות רואי החשבון במשרד ביטס.

רואה חשבון ביטס הוא מומחה במיסוי אמריקאי ומוסמך לייעץ לנישומים ב־IRS ועומד לרשותכם בכל שאלה. צוות המשרד יעזור לכם להבטיח שכל תוכנית לתגמול הוני עומדת בדרישות החוק ונותנת תועלת מרבית גם לכם וגם לעובדים שלכם.

אנחנו נייעץ לכם על השלכות המס של המניות החסומות שברשותכם ונסייע לכם לגבש תנאי הסכם טובים לקראת העברתן לעובדים ולקראת הבשלתן כדי להבטיח ציות מלא לחוקי המס ולתקנות המס בארץ ובארצות הברית. נאפשר לכם למקסם את התועלת של כל תוכנית לתגמול הוני ונמצא דרכים יצירתיות להפחית את חבות המס המוטלת עליכם.

מעורבות של רואה חשבון בגיבוש תוכנית לתגמול הוני לעובדים היא חיונית ומבטיחה שכל הצדדים המעורבים בעסקה יהיו מוגנים ושתשיגו את התוצאה המועילה ביותר.

כדי לחסוך זמן וכסף, כדי לזכות בשקט נפשי וכדי להרוויח מהמניות החסומות שלכם, דברו אתנו. אנחנו כאן בשבילכם.

עמרי ביטס - רואה חשבון אמריקאי-ישראלי
עמרי ביטס - רואה חשבון אמריקאי-ישראלי

רואה חשבון מוסמך וחבר בלשכת רואי החשבון בישראל. מוסמך מטעם רשות המס הפדרלית האמריקאית (IRS), ניסיון של שנים בייצוג נישומים בארצות הברית. השכלה מקיפה בחשבונאות ובכלכלה מאוניברסיטת חיפה וניסיון רב בתחומי המיסוי הבין־לאומי.

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

מידע מקצועי נוסף
חיפוש

תפריט נגישות