ליצירת קשר וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

מה זה SSN? ואיך מקבלים אותו?

טופס SSN
תוכן עניינים

גרים, עובדים או משקיעים בארצות הברית? בין שיש לכם אשרת שהייה, ובין שהגשתם בקשה לאשרת שהייה, אתם צריכים להיערך לקבלת ה־SSN. איך מקבלים SSN, ולמה הוא משמש? הינה כל מה שחשוב לדעת.

 

מה זה SSN?

SSN (SOCIAL SECURITY NUMBER) הוא מספר זיהוי שמקצה המוסד האמריקאי לביטוח לאומי לאזרחים אמריקאים, לתושבים חוקיים בארצות הברית ולתושבים ארעיים. זהו מספר בן תשע ספרות שמאפשר לרשויות הפדרליות (IRS) ולמוסדות הממשלתיים, המנהליים והציבוריים בארצות הברית לזהות את האזרחים והתושבים ולנהל איתם אינטראקציה.

מספר SSN חיוני לאזרחים ולתושבים שזקוקים להטבות מס ולביטוחי בריאות ממשלתיים ונדרשים להגיש דיווחי מס שנתיים. ה־SSN הוא פריט זיהוי הכרחי בתהליך פתיחת חשבונות בנק, בהגשת בקשה לכרטיס אשראי או להלוואה, בתהליך קבלה למקום עבודה וברישום למוסדות חינוך והשכלה גבוהה. ה־SSN כולל מידע אישי רגיש, ולכן מומלץ לא לחשוף אותו לאף אחד.

 

איך מקבלים SSN?

אחרי שהבנו מה זה SSN, אנחנו צריכים להבין איך מקבלים אותו. כך תעשו את זה:

 1. בררו אם אתם זכאים ל־SSN – בדרך כלל רק אזרחי ארצות הברית, תושב קבע חוקיים או תושבים זמניים חוקיים רשאים לעבוד בארצות הברית וזכאים ל־SSN.
 2. מלאו בקשה לקבלת SSN – איך עושים את זה? ממלאים טופס SS-5. אפשר למצוא את הטופס באתר של המוסד האמריקאי לביטוח לאומי (SSA) או בסניף המקומי של ה־SSA.
 3. צרפו את המסמכים הנדרשים – לטופס הבקשה יש להגיש מסמכים המוכיחים את זהותכם, את גילכם ואת סטטוס התושבות שלכם. אפשר למצוא את רשימת המסמכים הנלווים לטופס SS-5 באתר של ה־SSA.
 4. הגישו את הבקשה – שלחו את הבקשה המלאה ואת המסמכים הנדרשים בדואר אם אינכם נמצאים בארצות הברית, או הגישו אותה בסניף SSA המקומי.
 5. המתינו לקבלת ה־SSN שלכם – לאחר שבקשתכם תעובד ותאושר, יונפק לכם כרטיס עם מספר ביטוח לאומי אמריקאי שישמש אתכם בזמן שהותכם בארצות הברית.

חשוב לציין שהדרישות לקבלת SSN עשויות להשתנות לפי הנסיבות האישיות שלכם, גילכם, ארץ המוצא שלכם, סטטוס התושבות שלכם והסיבה לבקשתכם.

 

מה אפשר לעשות עם SSN?

לאחר שלמדנו על הוצאת מספר ביטוח לאומי אמריקאי, נוכל לבדוק מה אפשר לעשות אתו. ובכן, ה־SSN הוא מספר זיהוי ייחודי שהכרחי לכל אזרח או תושב בארצות הברית. כך תשתמשו בו:

 • תעסוקה – מעסיקים משתמשים ב־SSN של עובדיהם כדי לדווח על שכרם ולנכות ממנו מסים.
 • מיסים – ממשלת ארצות הברית משתמשת ב־SSN כדי לעקוב אחר ההכנסות של אזרחיה ותושביה וכדי לוודא שהן מדווחות.
 • בנקאות ואשראי – בנקים וחברות אשראי משתמשים ב־SSN כדי לאמת את הזהות של הלקוחות החדשים בתהליך פתיחת חשבון בנק או בתהליך הנפקת כרטיס אשראי או הקצאת הלוואה.
 • הטבות ממשלתיות – ה־SSN מבטיח הטבות ממשלתיות לאזרחים או לתושבים כמו קצבאות שונות וביטוח בריאות.
 • השכלה – ה־SSN מזהה סטודנטים המגישים בקשה לסיוע כספי או להלוואות מיוחדות.
 • שירותי בריאות – ספקים של שירותי בריאות משתמשים ב־SSN כדי לזהות מטופלים וכדי לשמור רשומות רפואיות.

חשוב לציין שה־SSN מכיל מידע אישי רגיש, ויש להגן עליו מפני גניבת זהות והונאות אחרות. גניבת זהות היא בעיה רצינית בארצות הברית, ולכן חשוב לנקוט צעדים כדי למנוע אותה וכדי להימנע מהונאות אחרות.

 

האם אפשר להנפיק SSN בישראל?

אם אתם מבינים מה זה SOCIAL SECURITY NUMBER וזקוקים לו, כדאי שתדעו שבדרך כלל ה־SSN מונפק לאנשים ששוהים באופן חוקי בארצות הברית. עם זאת, בנסיבות מסוימות אפשר לקבל SSN מחוץ לגבולות ארצות הברית וגם בישראל.

אם אינכם אזרחי ארצות הברית אך קיבלתם אשרת עבודה וטרם הגעתם לארצות הברית, תוכלו להנפיק SSN בשגרירות ארצות הברית בארץ.

אם אתם אזרחי ארצות הברית שמתגוררים בישראל, אתם יכולים לטפל ב־SSN שלכם בשגרירות ארצות הברית בארץ. כך תבטיחו את ההטבות שאתם זכאים להן.

אם אינכם אזרחים אמריקאים, ואין לכם גרין קארד, אך אתם מעוניינים לקבל אשרת שהייה בארצות הברית, כדאי שתפנו לשגרירות ארצות הברית בארץ ותגישו בקשה ל־SSN.

עמרי ביטס - רואה חשבון אמריקאי-ישראלי
עמרי ביטס - רואה חשבון אמריקאי-ישראלי

רואה חשבון מוסמך וחבר בלשכת רואי החשבון בישראל. מוסמך מטעם רשות המס הפדרלית האמריקאית (IRS), ניסיון של שנים בייצוג נישומים בארצות הברית. השכלה מקיפה בחשבונאות ובכלכלה מאוניברסיטת חיפה וניסיון רב בתחומי המיסוי הבין־לאומי.

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

מידע מקצועי נוסף
חיפוש

תפריט נגישות